Thanks To All Who Participated in the The 13th Annual Oregon Brew Crew Fall Classic

There were 253 entries judged and 156 registered participants, judges, and stewards.

Best of Show Winners

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Jenn McPoland
Co-Brewer: Jeremie Landers
RhuTarted 21A: Spice, Herb, or Vegetable Beer Oregon Brew Crew
2nd Jacob Strohmaier Hopstradamus 14B: American IPA Oregon Brew Crew
3rd Peter Hemmingsen Brown Ale 10C: American Brown Ale pH Brewing

Best of Show – Best New Homebrewer Sponsored by Brew Brothers

Highest scoring entry of all entries from new competitors.

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Jaroslav Strba
Co-Brewer: David Heineck
"4 C’s IPA" 14B: American IPA Jaro Strba/Dave Heineck

Winning Entries

Category 1: Light Lager (9 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Steve Carper Munich Helles 1D: Munich Helles Steve Carper
2nd Tom Litwin Leander Lager 1B: Standard American Lager Strange Brew
3rd Nathan Zorich Ode To Augustiner V3 1D: Munich Helles B.O.G. Brewers of the Gorge

Category 2: Pilsner (7 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Jeremie Landers Keine Scheisse 2A: German Pilsner (Pils) Oregon Brew Crew
2nd Tom Litwin Toms Pils 2A: German Pilsner (Pils) Strange Brew
3rd Warren Johnson Bottler’s Pils 2A: German Pilsner (Pils) Oregon Brew Crew

Category 3: European Amber Lager (2 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
2nd Jordan Folks Jordan’s Marzenbier 3B: Oktoberfest/Marzen Portland Brewers Collective
3rd Doug Ballou
Co-Brewer: Max Kravitz
Max’s 7th Heaven 3B: Oktoberfest/Marzen Oregon Brew Crew

Category 5: Bock (8 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Tom Bowden Ubermalt 5C: Doppelbock OBC and Strange Brew
2nd David Smith
Co-Brewer: Nandana Kalupahana
7-10 Split 5A: Maibock/Helles Bock The Brewing Network
3rd Jason Barker Thanks PJ! 5C: Doppelbock Oregon Brew Crew

Category 6: Light Hybrid Beer (11 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Jason Barker Silver Moon Kolsch 6C: Kolsch Oregon Brew Crew
2nd Peter Hemmingsen Marilyn Blonde 6A: Cream Ale pH Brewing
3rd Tom Litwin Miss Vickie 6B: Blonde Ale Strange Brew

Category 7: Amber Hybrid Beer (3 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Jason Barker Oregon Logger In Rehab 7B: California Common Beer Oregon Brew Crew
2nd Tobias Hahn Altbier 7A: Northern German Altbier OBC

Category 8: English Pale Ale (9 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Rodney Kibzey Ordinary Average Water 8A: Standard/Ordinary Bitter Oregon Brew Crew
2nd Eric Metcalf Soft English Pale Ale 8C: Extra Special/Strong Bitter (English Pale Ale) OBC
3rd Steve Carper English Bitter 8C: Extra Special/Strong Bitter (English Pale Ale) Steve Carper

Category 9: Scottish and Irish Ale (4 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st William Lewis Beam Me Up 9C: Scottish Export 80/- Oregon Brew Crew
2nd Justin Cox Scottish Wee Hvy 9E: Strong Scotch Ale OBC
3rd Charles Macaluso McMarion 9E: Strong Scotch Ale Oregon Brew Crew

Category 10: American Ale (16 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Peter Hemmingsen Brown Ale 10C: American Brown Ale pH Brewing
2nd Verian Wedeking 203 10A: American Pale Ale
3rd Gabe Sainz
Co-Brewer: RJ Stangland
GNB Brown 10C: American Brown Ale Oregon Brew Crew

Category 11: English Brown Ale (5 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Jenn McPoland
Co-Brewer: Jeremie Landers
McPoLaLee Southern English Brown Ale 11B: Southern English Brown Ale Oregon Brew Crew
2nd Lee Hedgmon Calm Before The Storm Mild 11A: Mild Oregon Brew Crew
3rd Jacob Strohmaier Yellow Submarine 11A: Mild Oregon Brew Crew

Category 12: Porter (6 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Bobby Scarbrough
Co-Brewer: Verian Wedeking
Boomboom1 12A: Brown Porter
2nd Steven Brainerd
Co-Brewer: Steve Brainerd
Addictive Porter 12B: Robust Porter Oregon Brew Crew
3rd Mike Forbess
Co-Brewer: Zoe Forbess
Helios Porter 12B: Robust Porter PDX brewers

Category 13: Stout (12 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Rich Hawthorne Catatonic State 13F: Imperial Stout
2nd Charles Macaluso Little Bollard 13E: American Stout Oregon Brew Crew
3rd Todd Huber Samhain Stout 13E: American Stout

Category 14: India Pale Ale (IPA) (30 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Jacob Strohmaier Hopstradamus 14B: American IPA Oregon Brew Crew
2nd Rodney Kibzey Free Hops 14B: American IPA Oregon Brew Crew
3rd Nathan Zorich
Co-Brewer: Funkster
Funk’n’Tron’s IPA 14B: American IPA B.O.G. Brewers of the Gorge

Category 15: German Wheat and Rye Beer (10 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Rick Okamura
Co-Brewer: Dylan VanDetta & Warren Johnson
Translator 15C: Weizenbock OBC
2nd Mike Forbess
Co-Brewer: John Silvia
Eight Foot Bunch 15A: Weizen/Weissbier PDX brewers
3rd Tom Bowden Zweites Roggenier 15D: Roggenbier (German Rye Beer) OBC and Strange Brew

Category 16: Belgian and French Ale (26 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Brian Schmonsees Senate Street Saison 16C: Saison
2nd Andrew Johnson
Co-Brewer: Terry Johnson
Belgian Pale Ale 16B: Belgian Pale Ale Capitol Brewers
3rd Eric Ebel Evil Ebel 16E: Belgian Specialty Ale Oregon Brew Crew

Category 17: Sour Ale (5 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Brandon Doughan PDX Backyard Wild 17E: Gueuze
2nd Corrie Heath Cannonball 17A: Berliner Weisse oregon brew crew
3rd Nathan Zorich Blend II 17E: Gueuze B.O.G. Brewers of the Gorge

Category 18: Belgian Strong Ale (11 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Nathan Zorich
Co-Brewer: Stepper Jay
Rochefontaine’s 9 18E: Belgian Dark Strong Ale B.O.G. Brewers of the Gorge
2nd Jon Boerner Golden Delicious 18D: Belgian Golden Strong Ale Oregon Brew Crew
3rd Eric Ebel Zero Tolerance 18A: Belgian Blond Ale Oregon Brew Crew

Category 19: Strong Ale (10 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Jared Steagall
Co-Brewer: Alvin Annen
Old Cobblestone Road Ale 19A: Old Ale
2nd Rich Pedersen
Co-Brewer: Fredrik Bystrom
Rosencrantz Barleywine 19C: American Barleywine Portland Brewers Collective
3rd Jim Thompson
Co-Brewer: Meagan Thompson
Bride Of Pinbot Galactic Barleywine 19C: American Barleywine Oregon Brew Crew

Category 20: Fruit Beer (12 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Miranda Wright Miranda’s Strawberry Blond 20A: Fruit Beer
2nd Justin Cox Rasberry Cherry Triple 20A: Fruit Beer OBC
3rd Charles Macaluso Anchor Pool 20A: Fruit Beer Oregon Brew Crew

Category 21: Spice/Herb/Vegatable Beer (13 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Jenn McPoland
Co-Brewer: Jeremie Landers
RhuTarted 21A: Spice, Herb, or Vegetable Beer Oregon Brew Crew
2nd Miranda Wright Miranda’s Double Spiced Pumpkin 21A: Spice, Herb, or Vegetable Beer
3rd Dylan VanDetta Double Chocolate Oatmeal Stout 21A: Spice, Herb, or Vegetable Beer Oregon Brew Crew

Category 22: Smoke-Flavored and Wood-Aged Beer (10 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Verian Wedeking 198 22A: Classic Rauchbier
2nd Charles Macaluso Barking Dog Of The Hair 22C: Wood-Aged Beer Oregon Brew Crew
3rd Jim Thompson
Co-Brewer: Meagan Thompson
Fat Satan 22C: Wood-Aged Beer Oregon Brew Crew

Category 23: Specialty Beer (13 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Jenn McPoland
Co-Brewer: Jeremie Landers
The Abdicator 23A: Specialty Beer Oregon Brew Crew
2nd Brandon Myers Myers Fermentation Project Keller Helles 23A: Specialty Beer
3rd Rodney Kibzey Blackened Hops 23A: Specialty Beer Oregon Brew Crew

Category 24: Traditional Mead (2 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
3rd Dave Hamilton Carrot Madras Fireweed II 24B: Semi-Sweet Mead Oregon Brew Crew

Category 25: Melomel (Fruit Mead) (3 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Lee Hedgmon Liquid Sunshine 25C: Other Fruit Melomel Oregon Brew Crew

Category 26: Other Mead (1 entry)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
2nd Justin Cox Peach Ginger Mead 26C: Open Category Mead OBC

Category 27: Standard Cider and Perry (3 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
2nd Rodney Kibzey Commoner Cider 27A: Common Cider Oregon Brew Crew
3rd William Lewis Steven 27D: Common Perry Oregon Brew Crew

Category 28: Specialty Cider and Perry (3 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st William Lewis Apricot Cider 28B: Fruit Cider Oregon Brew Crew

Category 31: Fresh Hop (9 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Steven Brainerd Fresh Hop IPA 31A: Fresh Hop Oregon Brew Crew
2nd Tom Litwin Best Damn Fresh Hop Beer 31A: Fresh Hop Strange Brew
3rd Rodney Kibzey Citra King 31A: Fresh Hop Oregon Brew Crew